Miałem otworzyć wczoraj co innego, ale pod wieczór zachciało mi się Czekoladowego Zawiercia, którego jeszcze nie miałem okazji spróbować.
Piwo z Browaru Na Jurze, mieszczącego się w Zawierciu, gdzie kontraktuje też browar Pinta. Browar powstał w 1997 roku, na bazie dawnej Mleczarni. Posiada on własne ujęcie wody, jak podają na etykiecie – o idealnej dla człowieka proporcji wapnia do magnezu. (ciekawe co to za proporcja). Na kontrze podają też skład: słód jęczmienny, słody czekoladowe, chmiel aromatyczny i goryczkowy, drożdże. Zapowiada się nieźle, więc otwieram.
Piana beżowa, mizerna, szybko redukująca się do krążka, który jednak pozostaje. Kolor bardzo ciemny brąz, klarowne. W zapachu nuty słodkie, kawowo-czekoladowe. W smaku spora dawka goryczki, pochodząca od słodów palonych jak i od chmielu, nuty gorzkiej czekolady, kawy i lekka kwaskowość – jest dobrze. Pije się je lekko, chociaż wysycenie mogło by być deko mniejsze. Całkiem przyjemny Stout, zupełnie nie zrozumiałe dla mnie, czemu o tym nie wspominają. Czyżby liczyli na to, że czekolada ma lepsze wzięcie, a ludzie nie wiedzą co to Stout? Mogę tylko polecić, szczególnie tym, co lubią takie czarne piwka.
Dziwne, ale browar nie ma swojej strony, jest natomiast info tutaj:
www.cechzawiercie.pl/firma.php?firma=2
Jednak jest strona 🙂
www.browarnajurze.pl
ew. fanpage:
www.facebook.com/jurajskie
Browar: Browar na Jurze
Nazwa: Zawiercie Czekoladowe
Ekstrakt: 13, 1 Plato
Alkohol: 5,6%
Ocena: 7/10 (przyjemny Stout)
Alez strona jest;) http://www.browarnajurze.pl. Pozdrawiam
Ano faktycznie, dzięki;)
A macie pewność, że to jest piwo górnej fermentacji? Jeśli nie, to tłumaczy, dlaczego nie chwalą się, że to stout. Pytam trochę z głupia frant, bo nie widziałem, co jest na etykiecie.
Racja.To całkiem prawdopodobne. Ja nie wiem bo nie piłem, nie widziałem.
Rafał zrób risercz! 😀
To jest górnej fermentacji i to jest Stout..a nawet się dowiedziałem, że w następnej partii już nazwa Stout pojawi się na etykiecie.