AIPA Kormorana

Udało mi się dziś dorwać w końcu, bo jak zapewniali w browarze, piwo miało już być w sklepach w poniedziałek, AIPA od warmińskiego Kormorana. Szczerze to nie pamiętam czy kiedykolwiek coś od nich piłem. Na pewno nie był to Weizenbock z serii „Podróże Kormorana”. Z tej „ekskluzywnej” linii jest również ta produkcja. Nie będę tu się produkował o co im chodzi. Dla zainteresowanych link. Olsztyńscy piwowarzy zastosowali całą gamę chmieli prosto z USA; Cascade, Chinook, Citre, Centennial i Mosaic. IBU 85. Zapowiada się ciekawie!

kormoBarwa bursztynowa. Ze względu na brak filtracji piwo jest mętne. Piana pozostaje do końca w formie małej czapy, oblepia szkło. To zasługa zastosowania słodu pszenicznego. W zapachu głównie słodkie owoce tropikalne, coś tam jeszcze się nieśmiało przebija. Ogólnie ładnie. W smaku początkową słodycz słodowo-karmelową szybko zastępują rześkie cytrusy i żywica pochodzące od chmieli, po czym do głosu dochodzi wysoka goryczka, która z czasem trochę zalega. Jest jednak przyjemna, nie jakaś trawiasta czy plastykowa, jak się po Chinooku spodziewałem.

AIPA Kormoran na pewno lepszy jest od Ataku Chmielu, i lepszy od niektórych warek Rowning Jacka (do Artezana nie porównam, bo z butelki go nie piłem). Bardzo przypomina moje domowe produkcje w tym stylu, więc może dlatego tak mi smakuje. Gdybym był jakimś nawiedzonym hopheadem ogłosiłbym to piwo najlepszym polskim AIPA. Dla mnie jednak goryczka jest o 10 IBU za wysoka. Słabiak 🙂 Ogólnie jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Szkoda tylko, że cena nie jest konkurencyjna, ale jestem pewien, tak jak marketingowcy z Olsztyna, że cała partia sprzeda sie na pniu.

Browar: Kormoran
Nazwa: American IPA
Ekstrakt: 16 Blg
Alkohol: 6 %
Ocena: 7,8/10 (bardzo dobre minus)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacje i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „AIPA Kormorana

 1. Marysia pisze:

  A gdzie udało Ci si go dorwać?

 2. Jacek pisze:

  We wrocławskiej Drink Hali jest.

 3. sh pisze:

  Ciągle jest, cena ~8 PLN. Na półce w głębi sklepu, więc trzeba schłodzić. Bardzo ładnie „wydane”, już tu jestem zaskoczony, a po przeczytaniu recenzji to nawet w lekkim szoku. Fajnie by było jakby jakiś lepiej dostępny browar jak Kormoran miał takie piwo w stałej ofercie.

 4. ElDesmadre pisze:

  Właśnie piję. Lekkie masło jest, poza tym zgadzam się, że te 10 IBU mniej dobrze by mu zrobiły. Ale i tak jest świetnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *